Realme V60 Features and Specifications
Realme V60 comes with a
6.67 inch Display,
with 720x1604 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Realme V60 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Realme added to Realme V60 with 32 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 32 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Realme V60 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme V60 |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2024 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 July 05 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gold | Green |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 165.6 x 76.1 x 7.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1604 pixels | 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 500 nits (normal) | 625 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Operating System | Android 14 | Realme UI 5.0 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 32 MP | f/1.9 | 27mm (wide) | 1/3.1" | 0.7µm | PDAF |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | 25mm (wide) | 1/4.0" | 1.12µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Realme V60 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 699 Saudi Riyal 128GB/6GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 660 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 80 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 80 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 710 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar