Samsung Galaxy A12 Nacho Features and Specifications
Samsung Galaxy A12 Nacho comes with a
6.5 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
Samsung Galaxy A12 Nacho sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy A12 Nacho with 48 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 48 MP
RAM 4GB GB
Chipset Exynos 850 (8nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy A12 Nacho |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2021 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 August 09 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue | Red |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 164 x 75.8 x 8.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | PLS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Exynos 850 (8nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 13 | One UI 5.1 |
| RAM & Storage | 32GB 3GB RAM 32GB 4GB RAM 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A55 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/2.0 | 26mm (wide) | AF -- 5 MP | f/2.2 | 123Ë (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.2 |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio | RDS | recording |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Samsung Galaxy A12 Nacho Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 760 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 830 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 110 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 100 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 980 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar