Samsung Galaxy A26 Features and Specifications
Samsung Galaxy A26 comes with a
6.7 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Samsung Galaxy A26 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 15 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy A26 with 50 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Exynos 1380 (5 nm) - Global GB
Battery 5000 mAh
OS Android 15
Latest offers for Samsung Galaxy A26 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy A26 |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2025 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2025 March 19 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White | Mint | Peach Pink |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 164 x 77.5 x 7.7 mm |
| IP Protection | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Display Tech | Super AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus+ | Mohs level 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Exynos 1380 (5 nm) - Global |
| Operating System | Android 15 | up to 6 major Android upgrades | One UI 7 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) - Global |
| GPU | Mali-G68 MP5 - Global |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 27mm (wide) | 1/2.76" | 0.64µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.2 | (wide) | 1/3.06" | 1.12µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps | 720p@480fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 25W wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Samsung Galaxy A26 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 725 Saudi Riyal 128GB/6GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 789 Emirati Dirham 256GB/8GBRam version 658 Emirati Dirham 128GB/6GBRam version |
Price in Kuwait | 59 Kuwaiti Dinar 256GB/8GBRam version 49 Kuwaiti Dinar 128GB/6GBRam version |
Price in Oman | 102 Omani Riyal 256GB/8GBRam version 88 Omani Riyal 128GB/6GBRam version |
Price in Bahrain | 94 Bahraini Dinar 256GB/8GBRam version 79 Bahraini Dinar 128GB/6GBRam version |
Price in Qatar | 899 Qatari Riyal 256GB/8GBRam version 769 Qatari Riyal 128GB/6GBRam version |












Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar