Samsung Galaxy A33 5G Features and Specifications
Samsung Galaxy A33 5G comes with a
6.4 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Samsung Galaxy A33 5G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy A33 5G with 48 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.4 inch
Main Camera 48 MP
RAM 8GB GB
Chipset Exynos 1280 (5 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Samsung Galaxy A33 5G and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy A33 5G |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2022 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 April 20 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White | Blue | Peach |
| Screen Size | 6.4 inch |
| Dimensions | 159.7 x 74 x 8.1 mm |
| IP Protection | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Display Tech | Super AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~411 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Exynos 1280 (5 nm) |
| Operating System | Android 12 | upgradable to Android 14 | One UI 6 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 123Ë | (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 5 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.2 | (wide) | 1/3.1" | 1.12µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 25W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Samsung Galaxy A33 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1000 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1100 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 90 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1290 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar