Samsung Galaxy A34 Features and Specifications
Samsung Galaxy A34 comes with a
6.6 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Samsung Galaxy A34 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy A34 with 48 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 48 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 1080 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Samsung Galaxy A34 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy A34 |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2023 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 March 24 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Lime | Graphite | Violet | Silver |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 161.3 x 78.1 x 8.2 mm |
| IP Protection | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Display Tech | Super AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~390 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1000 nits (high) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 1080 (6 nm) |
| Operating System | Android 13 | up to 4 major Android upgrades | One UI 6.1 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 123Ë | (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 5 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.2 | (wide) | 1/3.1" | 1.12µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps | 720p@480fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 25W wired |
| Battery Capacity | Li-Ion 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Samsung Galaxy A34 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1610 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1630 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 110 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 140 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1,099 Qatari Riyal 256GB/8GBRam version |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar