Samsung Galaxy A53 5G Features and Specifications
Samsung Galaxy A53 5G comes with a
6.5 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Samsung Galaxy A53 5G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy A53 5G with 64 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Exynos 1280 (5 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Samsung Galaxy A53 5G and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy A53 5G |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2022 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 March 24 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White | Blue | Peach |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 159.6 x 74.8 x 8.1 mm |
| IP Protection | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Display Tech | Super AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 800 nits (high) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Exynos 1280 (5 nm) |
| Operating System | Android 12 | upgradable to Android 14 | One UI 6 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 0.8µm | PDAF | OIS -- 12 MP | f/2.2 | 123Ë (ultrawide) | 1.12µm -- 5 MP | f/2.4 | (macro) -- 5 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.2 | 26mm (wide) | 1/2.8" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 25W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Samsung Galaxy A53 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 790 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1,302 Emirati Dirham 256GB/8GBRam version |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 110 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 110 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1020 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar