Samsung Galaxy F23 Features and Specifications
Samsung Galaxy F23 comes with a
6.6 inch Display,
with 1080x2408 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Samsung Galaxy F23 sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy F23 with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 50 MP
RAM 6GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 750G 5G (8 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Samsung Galaxy F23 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy F23 |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2022 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 March 16 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Aqua Blue | Forest Green |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 165.5 x 77 x 8.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | TFT LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2408 pixels | 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm) |
| Operating System | Android 12 | upgradable to Android 13 | One UI 5.1 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 570 & 6x1.8 GHz Kryo 570) |
| GPU | Adreno 619 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 123Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps | 720p@480fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio | recording |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 25W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Samsung Galaxy F23 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 900 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 780 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 60 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 90 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 90 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 850 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar