Samsung Galaxy F42 5G Features and Specifications
Samsung Galaxy F42 5G comes with a
6.6 inch Display,
with 1080x2408 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Samsung Galaxy F42 5G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy F42 5G with 64 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 700 (7 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy F42 5G |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2021 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 October 03 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Matte Aqua | Matte Black |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 167.2 x 76.4 x 9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | TFT LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2408 pixels | 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 13 | One UI core 5 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 5 MP | f/2.2 | 115Ë (ultrawide) | 1/5.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1152p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio | recording |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Samsung Galaxy F42 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 830 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 910 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 120 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 110 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1070 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar