Samsung Galaxy F62 Features and Specifications
Samsung Galaxy F62 comes with a
6.7 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution .
Samsung Galaxy F62 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy F62 with 64 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Exynos 9825 (7 nm) GB
Battery 7000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy F62 |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2021 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 February 22 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Laser Green | Laser Gray | Laser Blue |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 163.9 x 76.3 x 9.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED Plus |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 420 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Exynos 9825 (7 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 13 | One UI 5 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.73 GHz Exynos M4 & 2x2.40 GHz Cortex-A75 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP12 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.73" | 0.8µm | PDAF -- 12 MP | f/2.2 | 123Ë (ultrawide) -- 5 MP | f/2.4 | (macro) -- 5 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.2 | 26mm (wide) | 1/2.8" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio | recording |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 25W wired | 4.5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 7000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Samsung Galaxy F62 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1000 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1100 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 90 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1290 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar