Samsung Galaxy M12 Features and Specifications
Samsung Galaxy M12 comes with a
6.5 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Samsung Galaxy M12 sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy M12 with 48 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 48 MP
RAM 4GB GB
Chipset Exynos 850 (8nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy M12 |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2021 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 April 30 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue | Green |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 164 x 75.9 x 9.7 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | PLS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Exynos 850 (8nm) |
| Operating System | Android 11 | One UI Core 3.1 |
| RAM & Storage | 32GB 3GB RAM 32GB 4GB RAM 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A55 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/2.0 | (wide) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF -- 5 MP | f/2.2 | 123Ë (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Samsung Galaxy M12 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 710 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 620 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 70 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 670 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar