Samsung Galaxy M22 Features and Specifications
Samsung Galaxy M22 comes with a
6.4 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Samsung Galaxy M22 sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy M22 with 48 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.4 inch
Main Camera 48 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio G80 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy M22 |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2021 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 October 13 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White | Light Blue |
| Screen Size | 6.4 inch |
| Dimensions | 159.9 x 74 x 8.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~274 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 600 nits (HDR) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 12 | One UI 4.1 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | unspecified sensors |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/2.0 | (wide) | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 123Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.2 | (wide) | 1/3.1" | 1.12µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 25W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Samsung Galaxy M22 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 830 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 910 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 120 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 110 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1070 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar