Samsung Galaxy M52 5G Features and Specifications
Samsung Galaxy M52 5G comes with a
6.7 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Samsung Galaxy M52 5G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy M52 5G with 64 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 778G 5G (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy M52 5G |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2021 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 October 03 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Icy Blue | Blazing Black | White |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 164.2 x 76.4 x 7.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED Plus |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 13 | One UI 5.1 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 642L |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.97" | 0.7um | PDAF -- 12 MP | f/2.2 | 123Ë | (ultrawide) | 1/3.06" | 1.12µm -- 5 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.2 | 26mm (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 25W wired |
| Battery Capacity | Li-Ion 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Samsung Galaxy M52 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 930 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1020 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 120 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1200 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar