Samsung Galaxy S21 FE 5G Features and Specifications
Samsung Galaxy S21 FE 5G comes with a
6.4 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Samsung Galaxy S21 FE 5G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy S21 FE 5G with 12 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.4 inch
Main Camera 12 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 888 5G (5 nm) - Version 1 GB
Battery 4500 mAh
OS Android 12
Latest offers for Samsung Galaxy S21 FE 5G and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy S21 FE 5G |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2022 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 January 07 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | White | Graphite | Lavender | Olive |
| Screen Size | 6.4 inch |
| Dimensions | 155.7 x 74.5 x 7.9 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | Dynamic AMOLED 2X | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) - Version 1 |
| Operating System | Android 12 | upgradable to Android 14 | One UI 6 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) - Version 1 |
| GPU | Adreno 660 - Version 1 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 12 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.76" | 1.8µm | Dual Pixel PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.4 | 76mm (telephoto) | 1/4.5" | 1.0µm | PDAF | OIS | 3x optical zoom -- 12 MP | f/2.2 | 13mm | 123Ë (ultrawide) | 1/3.0" | 1.12µm |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.2 | 26mm (wide) | 1/2.74" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/240fps | 720p@960fps | HDR10+ | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 25W wired | PD3.0 | 50% in 30 min | 15W wireless | Reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Ion 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (5CA) Cat19 1600/200 Mbps 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C | OTG |
Samsung Galaxy S21 FE 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1610 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1630 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 110 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 140 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 124 Bahraini Dinar 256GB version |
Price in Qatar | 1340 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar