Samsung Galaxy S23 FE Features and Specifications
Samsung Galaxy S23 FE comes with a
6.4 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Samsung Galaxy S23 FE sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy S23 FE with 50 MP main camera and 10 MP selfie camera.
Display 6.4 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Exynos 2200 (4 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 13
Latest offers for Samsung Galaxy S23 FE and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy S23 FE |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2023 - 10 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 October 05 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Mint | Cream | Graphite | Purple | Indigo | Tangerine |
| Screen Size | 6.4 inch |
| Dimensions | 158 x 76.5 x 8.2 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | Dynamic AMOLED 2X | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1450 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Exynos 2200 (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | up to 4 major Android upgrades | One UI 6.1 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Xclipse 920 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 23mm (wide) | 1/1.57" | 1.0µm | dual pixel PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.4 | 76mm (telephoto) | 1/4.5" | 1.0µm | PDAF | OIS | 3x optical zoom -- 12 MP | f/2.2 | 13mm | 123Ë (ultrawide) | 1/3.0" | 1.12µm |
| Selfie Camera | 10 MP | f/2.4 | 25mm (wide) | 1/3.0" | 1.22µm |
| Video Recording | 8K@24fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120/240fps | 720p@960fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 25W wired | PD3.0 | 50% in 30 min | 15W wireless | Reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Ion 4500 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) or Dual SIM (2 Nano-SIMs or SIM & eSIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C | OTG |
Samsung Galaxy S23 FE Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1,599 Saudi Riyal 128GB/8GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 1,796 Emirati Dirham 256GB/8GBRam version |
Price in Kuwait | 150 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 230 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 180 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2,090 Qatari Riyal 256GB/8GBRam version |











Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar