Samsung Galaxy Tab S7+ Features and Specifications
Samsung Galaxy Tab S7+ comes with a
12.4 inch Display,
with 1752x2800 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Samsung Galaxy Tab S7+ sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 10 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy Tab S7+ with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 12.4 inch
Main Camera 13 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 865 5G+ (7 nm+) GB
Battery 10090 mAh
OS Android 10
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy Tab S7+ |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2020 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2020 August 21 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Mystic Black | Mystic Bronze | Mystic Silver | Phantom Navy |
| Screen Size | 12.4 inch |
| Dimensions | 285 x 185 x 5.7 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1752 x 2800 pixels | 16:10 ratio (~266 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G+ (7 nm+) |
| Operating System | Android 10 | upgradable to Android 13 | One UI 5.1 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.09 GHz Cortex-A77 & 3x2.42 GHz Cortex-A77 & 4x1.80 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Adreno 650 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/2.0 | 26mm (wide) | 1/3.4" | 1.0µm | AF -- 5 MP | f/2.2 | 12mm (ultrawide) | 1.12µm |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | 26mm (wide) | 1/4" | 1.12µm |
| Video Recording | 4K@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (4 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 10090 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (6CA) Cat20 2000/150 Mbps 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.2 | magnetic connector |
Samsung Galaxy Tab S7+ Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 3650 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3460 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 310 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 370 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 390 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 4660 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar