Samsung Galaxy Tab S9 FE Features and Specifications
Samsung Galaxy Tab S9 FE comes with a
10.9 inch Display,
with 1440x2304 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Samsung Galaxy Tab S9 FE sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy Tab S9 FE with 8 MP main camera and 12 MP selfie camera.
Display 10.9 inch
Main Camera 8 MP
RAM 8GB GB
Chipset Exynos 1380 (5 nm) GB
Battery 8000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Samsung Galaxy Tab S9 FE and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy Tab S9 FE |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2023 - 10 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 October 16 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Mint | Silver | Gray | Lavender |
| Screen Size | 10.9 inch |
| Dimensions | 254.3 x 165.8 x 6.5 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1440 x 2304 pixels | 16:10 ratio (~249 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Exynos 1380 (5 nm) |
| Operating System | Android 13 | up to 4 major Android upgrades | One UI 6 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | compass | proximity (accessories only) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MP5 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 8 MP | (wide) |
| Selfie Camera | 12 MP | (ultrawide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | QC2.0 |
| Battery Capacity | Li-Po 8000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM | eSIM - cellular model only |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE (CA) 5G - cellular model only |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | magnetic connector |
Samsung Galaxy Tab S9 FE Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1710 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1740 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 120 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 160 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 140 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1420 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar