Sony Xperia 10 III Features and Specifications
Sony Xperia 10 III comes with a
6.0 inch Display,
with 1080x2520 pixels of resolution .
Sony Xperia 10 III sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Sony added to Sony Xperia 10 III with 12 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.0 inch
Main Camera 12 MP
RAM 6GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 690 5G (8 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Sony Xperia 10 III |
| Brand | Sony |
| Announcement Date | 2021 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 June 11 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White | Blue | Pink |
| Screen Size | 6.0 inch |
| Dimensions | 154 x 68 x 8.3 mm |
| IP Protection | IP65/IP68 dust tight and water resistant (low pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | OLED | 1B colors | HDR |
| Screen Resolution | 1080 x 2520 pixels | 21:9 ratio (~457 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 6 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 13 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 256GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 560 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 560 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 12 MP | f/1.8 | 27mm (wide) | 1/2.8" | PDAF -- 8 MP | f/2.4 | 54mm (telephoto) | 1/4.0" | PDAF | 2x optical zoom -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë | 16mm (ultrawide) | 1/4.0" |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | 27mm (wide) | 1/4.0" |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio (region dependent) |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 21W wired (unofficial rating) | PD | QC |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | · Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG | Display Port |
Sony Xperia 10 III Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1610 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1630 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 110 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 140 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1340 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar