Tecno Camon 17P Features and Specifications
Tecno Camon 17P comes with a
6.8 inch Display,
with 1080x2460 pixels of resolution .
Tecno Camon 17P sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Tecno added to Tecno Camon 17P with 64 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 64 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio G85 (12nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Camon 17P |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2021 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 May 28 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Frost Sliver | Magnet Black | Spruce Green |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 168.7 x 76.4 x 8.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 500 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm) |
| Operating System | Android 11 | HIOS 7.6 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | unspecified spec |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) -- QVGA |
| Selfie Camera | 16 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | |
| Bluetooth | |
| USB | |
Tecno Camon 17P Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 760 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 830 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 110 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 100 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 980 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar