Tecno Camon 18 Premier Features and Specifications
Tecno Camon 18 Premier comes with a
6.7 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Tecno Camon 18 Premier sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Tecno added to Tecno Camon 18 Premier with 64 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G96 (12 nm) GB
Battery 4750 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Camon 18 Premier |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2021 - 10 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 October 11 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Polar night | Vast sky |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 163.8 x 75.9 x 8.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 550 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G96 (12 nm) |
| Operating System | Android 11 | HIOS 8.0 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.6 | 26mm (wide) | PDAF -- 8 MP | f/3.5 | 135mm (periscope telephoto) | PDAF | 5x optical zoom -- 12 MP | (ultrawide) | gimbal OIS |
| Selfie Camera | 32 MP | (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | 64% in 30 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4750 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Tecno Camon 18 Premier Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2090 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2110 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 150 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 220 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 149 Bahraini Dinar 256GB version |
Price in Qatar | 1730 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar