Tecno Camon 18i Features and Specifications
Tecno Camon 18i comes with a
6.6 inch Display,
with 720x1640 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Tecno Camon 18i sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Tecno added to Tecno Camon 18i with 48 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 48 MP
RAM 4GB GB
Chipset Mediatek Helio G85 (12nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Camon 18i |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2021 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 November 01 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Deep Sea | Frost Silver | Tranquil Green |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 164.5 x 76.5 x 8.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1640 pixels (~271 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm) |
| Operating System | Android 11 | HIOS 7.6 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM |
| SD Slot | unspecified spec |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | (wide) | AF -- QVGA |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | microUSB 2.0 | OTG |
Tecno Camon 18i Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 900 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 780 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 60 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 90 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 90 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 850 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar