Tecno Camon 19 Features and Specifications
Tecno Camon 19 comes with a
6.8 inch Display,
with 1080x2460 pixels of resolution .
Tecno Camon 19 sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Tecno added to Tecno Camon 19 with 64 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 64 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio G85 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Camon 19 |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2022 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 July 13 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Eco Black | Sea Salt White | Digital Green |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 166.6 x 74.4 x 8.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12 nm) |
| Operating System | Android 12 | HIOS 8.6 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | unspecified spec |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.7 | 26mm (wide) | 1/1.7" | 0.8µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) -- QVGA |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |









