Tecno Camon 30S Pro Features and Specifications
Tecno Camon 30S Pro comes with a
6.78 inch Display,
with 1080x2436 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Tecno Camon 30S Pro sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Tecno added to Tecno Camon 30S Pro with 50 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G100 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Camon 30S Pro |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2024 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 August |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Interstellar Grey | Pearl Gold | Shim Silver Green |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 164.6 x 74.6 x 7.8 mm |
| IP Protection | IP53 dust protected and water resistant |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1300 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G100 (6 nm) |
| Operating System | Android 14 | up to 2 major Android upgrades | HIOS 14 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | unspecified spec |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 2 MP | (depth) -- Auxiliary lens |
| Selfie Camera | 50 MP | AF |
| Video Recording | |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with dual speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | 0-100% in 45 min | 20W wireless |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |









