Tecno Camon X Pro Features and Specifications
Tecno Camon X Pro comes with a
6.0 inch Display,
with 1080x2160 pixels of resolution .
Tecno Camon X Pro sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 64GB internal storage and runs Android 8.1 opertaing system.
Tecno added to Tecno Camon X Pro with 16 MP main camera and 24 MP selfie camera.
Display 6.0 inch
Main Camera 16 MP
RAM 4GB GB
Chipset Mediatek Helio P23 (16 nm) GB
Battery 3750 mAh
OS Android 8.1
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Camon X Pro |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2018 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2018 March |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Midnight Black | Bordeaux Red |
| Screen Size | 6.0 inch |
| Dimensions | 158 x 75.2 x 5.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2160 pixels | 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | NEG |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6763T Helio P23 (16 nm) |
| Operating System | Android 8.1 (Oreo) |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 16 MP | f/1.8 | PDAF |
| Selfie Camera | 24 MP | f/2.0 | 26mm (wide) | 1/2.8" | 0.9õm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Charging 10W |
| Battery Capacity | Li-Ion 3750 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n | hotspot |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP | LE |
| USB | microUSB 2.0 |








