Tecno Megapad 11 Features and Specifications
Tecno Megapad 11 comes with a
11.0 inch Display,
with 1200x1920 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Tecno Megapad 11 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Tecno added to Tecno Megapad 11 with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 11.0 inch
Main Camera 13 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G99 (6 nm) GB
Battery 8000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Tecno Megapad 11 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Megapad 11 |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2024 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2025 January 06 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Vitality Green | Starfall Grey |
| Screen Size | 11.0 inch |
| Dimensions | 257.1 x 168.7 x 7.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1200 x 1920 pixels | 16:10 ratio (~206 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 440 nits |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Operating System | Android 14 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Accelerometer |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP |
| Selfie Camera | 8 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (4 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C |
Tecno Megapad 11 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 454 Saudi Riyal 256GB version |
|---|---|
Price in UAE | 408 Emirati Dirham 256GB version |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 100 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 90 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 890 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar