Tecno Phantom X Features and Specifications
Tecno Phantom X comes with a
6.7 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Tecno Phantom X sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Tecno added to Tecno Phantom X with 50 MP main camera and 48 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G95 (12 nm) GB
Battery 4700 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Phantom X |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2021 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 July 06 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Starry Night Blue | Monet Summer |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 163.5 x 73.8 x 8.7 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G95 (12 nm) |
| Operating System | Android 11 | HIOS 7.6 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.3" | 1.2µm | Dual Pixel PDAF | Laser AF -- 13 MP | f/2.4 | 50mm (telephoto) | PDAF | 2x optical zoom -- 8 MP | f/2.3 | 120Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm | AF |
| Selfie Camera | 48 MP | f/2.2 | (wide) | 1/2.0" | 0.8µm -- 8 MP | f/2.2 | 105Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | 70% in 30 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4700 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Tecno Phantom X Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1710 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1740 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 120 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 160 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 140 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1420 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar