Tecno Pop 4 Features and Specifications
Tecno Pop 4 comes with a
6.0 inch Display,
with 480x960 pixels of resolution .
Tecno Pop 4 sports
4-cores CPU, up to 2GB of RAM ,up to 32GB internal storage and runs Android 10 opertaing system.
Tecno added to Tecno Pop 4 with 5 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.0 inch
Main Camera 5 MP
RAM 2GB GB
Chipset
Battery 5000 mAh
OS Android 10
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Pop 4 |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2020 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2020 July 24 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Ice Lake Green | Dawn Blue |
| Screen Size | 6.0 inch |
| Dimensions | 160 x 77.3 x 9.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 480 x 960 pixels | 18:9 ratio (~179 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | |
| Operating System | Android 10 (Go edition) | HIOS |
| RAM & Storage | 32GB 2GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| GPU | |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 5 MP |
| Selfie Camera | 8 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA |
| Network Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n | hotspot |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP | LE |
| USB | microUSB 2.0 |
Tecno Pop 4 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 310 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 230 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 40 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 40 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 360 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar