Tecno Pop 5 LTE Features and Specifications
Tecno Pop 5 LTE comes with a
6.52 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
Tecno Pop 5 LTE sports
8-cores CPU, up to 2GB of RAM ,up to 32GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Tecno added to Tecno Pop 5 LTE with 8 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.52 inch
Main Camera 8 MP
RAM 2GB GB
Chipset Unisoc SC9863A (28nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Pop 5 LTE |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2021 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 November 25 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Ice Blue | Deepsea Luster | Turquoise Cyan |
| Screen Size | 6.52 inch |
| Dimensions | 164.9 x 76.1 x 8.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc SC9863A (28nm) |
| Operating System | Android 11 | HIOS 7.6 |
| RAM & Storage | 32GB 2GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 8 MP -- Secondary unknown camera |
| Selfie Camera | 5 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLan | |
| Bluetooth | |
| USB | microUSB 2.0 | OTG |
Tecno Pop 5 LTE Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 310 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 230 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 40 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 40 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 360 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar