Tecno Pop 5 Features and Specifications
Tecno Pop 5 comes with a
6.1 inch Display,
with 720x1560 pixels of resolution .
Tecno Pop 5 sports
4-cores CPU, up to 2GB of RAM ,up to 32GB internal storage and runs Android 10 opertaing system.
Tecno added to Tecno Pop 5 with 5 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.1 inch
Main Camera 5 MP
RAM 2GB GB
Chipset
Battery 4000 mAh
OS Android 10
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Pop 5 |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2021 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 July 26 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Ice Lake Green | Obsidian Black | Ice Blue |
| Screen Size | 6.1 inch |
| Dimensions | 157.7 x 75.7 x 9.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1560 pixels | 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | |
| Operating System | Android 10 (Go edition) | HIOS |
| RAM & Storage | 16GB 1GB RAM 32GB 2GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 5 MP -- VGA |
| Selfie Camera | 5 MP |
| Video Recording | unspecified spec |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Po 4000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA |
| Network Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP | LE |
| USB | microUSB 2.0 |
Tecno Pop 5 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 270 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 200 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 40 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 40 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 310 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar