Tecno Pop 6 Pro Features and Specifications
Tecno Pop 6 Pro comes with a
6.56 inch Display,
with 720x1612 pixels of resolution .
Tecno Pop 6 Pro sports
4-cores CPU, up to 2GB of RAM ,up to 32GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Tecno added to Tecno Pop 6 Pro with 8 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.56 inch
Main Camera 8 MP
RAM 2GB GB
Chipset Mediatek Helio A22 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Tecno Pop 6 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Pop 6 Pro |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2022 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 September 28 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Peaceful Blue | Polar Black |
| Screen Size | 6.56 inch |
| Dimensions | 164.9 x 76.3 x 8.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1612 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 480 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| Operating System | Android 12 (Go edition) | HiOS 8.6 |
| RAM & Storage | 32GB 2GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 8 MP | f/2.0 -- QVGA |
| Selfie Camera | 5 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | |
| Bluetooth | |
| USB | microUSB 2.0 | OTG |
Tecno Pop 6 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 310 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 230 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 40 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 40 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 360 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar