Tecno Pop 7 Features and Specifications
Tecno Pop 7 comes with a
6.6 inch Display,
with 720x1612 pixels of resolution .
Tecno Pop 7 sports
with up to 2GB of RAM ,up to 64GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Tecno added to Tecno Pop 7 with 8 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 8 MP
RAM 2GB GB
Chipset
Battery 5000 mAh
OS Android 12
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Pop 7 |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2023 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 April |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Endless Black | Capri Blue |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 163.9 x 75.5 x 8.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1612 pixels | 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | |
| Operating System | Android 12 (Go edition) |
| RAM & Storage | 64GB 2GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | |
| GPU | |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) | AF |
| Selfie Camera | 5 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | |
| Bluetooth | |
| USB | |








