Tecno Pova 5 Pro Features and Specifications
Tecno Pova 5 Pro comes with a
6.78 inch Display,
with 1080x2460 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Tecno Pova 5 Pro sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Tecno added to Tecno Pova 5 Pro with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 6080 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Tecno Pova 5 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Pova 5 Pro |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2023 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 August 22 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Dark Illusion | Silver Fantasy | Free Fire Edition |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 168.5 x 76.5 x 9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 580 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 6080 (6 nm) |
| Operating System | Android 13 | upgradable to Android 14 | HIOS 14 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.6 | (wide) | PDAF |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1440p@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 68W wired | 50% in 15 min |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Tecno Pova 5 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 240 Saudi Riyal 256GB version |
|---|---|
Price in UAE | 216 Emirati Dirham 256GB version |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 110 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 89 Bahraini Dinar 256GB version |
Price in Qatar | 1020 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar