Tecno Spark 20C Features and Specifications
Tecno Spark 20C comes with a
6.6 inch Display,
with 720x1612 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Tecno Spark 20C sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Tecno added to Tecno Spark 20C with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Tecno Spark 20C and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Spark 20C |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2023 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 December |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Mystery White | Alpenglow Gold | Magic Skin | Gravity Black |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 163.7 x 75.6 x 8.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1612 pixels | 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek |
| Operating System | Android 13 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | compass |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | (wide) | 1/2.8" | PDAF |
| Selfie Camera | 8 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C | OTG |
Tecno Spark 20C Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 235 Saudi Riyal 256GB version 200 Saudi Riyal 128GB version |
|---|---|
Price in UAE | 399 Emirati Dirham 128GB/8GBRam version 211 Emirati Dirham 256GB version 180 Emirati Dirham 128GB version |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 49 Bahraini Dinar 256GB version 44 Bahraini Dinar 128GB version |
Price in Qatar | 630 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar