Tecno Spark 30 Features and Specifications
Tecno Spark 30 comes with a
6.78 inch Display,
with 1080x2460 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Tecno Spark 30 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Tecno added to Tecno Spark 30 with 64 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G91 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Spark 30 |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2024 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 October |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Stellar Shadow | Astral Ice | Magic Skin 3.0 | Bumblebee Edition |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 168 x 76.4 x 7.7 mm or 7.9 mm |
| IP Protection | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 800 nits |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G91 (12 nm) |
| Operating System | Android 14 | HIOS 14 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | (wide) | 1/1.73" | 0.8µm | PDAF |
| Selfie Camera | 13 MP | (wide) |
| Video Recording | 1440p@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C |








