Tecno Spark 30C Features and Specifications
Tecno Spark 30C comes with a
6.67 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Tecno Spark 30C sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Tecno added to Tecno Spark 30C with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G81 GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Tecno Spark 30C and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Spark 30C |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2024 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 October |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Orbit Black | Orbit White | Magic Skin 3.0 |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | - |
| IP Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~263 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G81 |
| Operating System | Android 14 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 256GB 4GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | (wide) | 1/2.8" | PDAF |
| Selfie Camera | 8 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C | OTG |
Tecno Spark 30C Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 760 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 459 Emirati Dirham 256GB/8GBRam version 399 Emirati Dirham 128GB/4GBRam version |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 110 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 49 Bahraini Dinar 256GB/8GBRam version |
Price in Qatar | 980 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar