Tecno Spark 4 Features and Specifications
Tecno Spark 4 comes with a
6.52 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
Tecno Spark 4 sports
4-cores CPU, up to 3GB of RAM ,up to 32GB internal storage and runs Android 9.0 opertaing system.
Tecno added to Tecno Spark 4 with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.52 inch
Main Camera 13 MP
RAM 3GB GB
Chipset
Battery 4000 mAh
OS Android 9.0
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Spark 4 |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2019 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2019 September 25 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Royal Purple | Vacation Blue |
| Screen Size | 6.52 inch |
| Dimensions | 165.3 x 75.9 x 8.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) | HIOS 5.5 |
| RAM & Storage | 32GB 2GB RAM 32GB 3GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz |
| GPU | |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | AF -- Other unspecified cameras |
| Selfie Camera | 8 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Ion 4000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n | hotspot |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP | LE |
| USB | microUSB 2.0 | USB On-The-Go |








