Tecno Spark 7P Features and Specifications
Tecno Spark 7P comes with a
6.8 inch Display,
with 720x1640 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Tecno Spark 7P sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Tecno added to Tecno Spark 7P with 16 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 16 MP
RAM 4GB GB
Chipset Mediatek Helio G70 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Spark 7P |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2021 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 May 28 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Alps Blue | Spruce Green | Magnet Black | Summer Mojito |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 171.9 x 77.9 x 9.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G70 (12 nm) |
| Operating System | Android 11 | HIOS 7.5 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 2EEMC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 16 MP | AF -- Secondary unknown camera -- Third unknown camera |
| Selfie Camera | 8 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | |
| USB | microUSB 2.0 | OTG |
Tecno Spark 7P Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 570 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 400 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 70 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 630 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar