Tecno Spark 8C Features and Specifications
Tecno Spark 8C comes with a
6.6 inch Display,
with 720x1612 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Tecno Spark 8C sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 64GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Tecno added to Tecno Spark 8C with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 13 MP
RAM 4GB GB
Chipset Unisoc T606 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Spark 8C |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2022 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 February |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Turquoise | Magnet Black | Iris Purple | Diamond Gray |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 164.6 x 76 x 9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1612 pixels | 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| Operating System | Android 11 (Go edition) | HiOS 7.6 |
| RAM & Storage | 64GB 2GB RAM 64GB 3GB RAM 64GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/1.8 | 27mm (wide) -- QVGA |
| Selfie Camera | 8 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps LTE |
| WLan | |
| Bluetooth | |
| USB | microUSB 2.0 | OTG |









