Tecno Spark 8P Features and Specifications
Tecno Spark 8P comes with a
6.6 inch Display,
with 1080x2408 pixels of resolution .
Tecno Spark 8P sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Tecno added to Tecno Spark 8P with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 50 MP
RAM 4GB GB
Chipset Mediatek Helio G70 (12 nm) - Version 1 GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Spark 8P |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2021 - 10 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 December 14 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Turquoise Cyan | Atlantic Blue | Iris Purple | Tahiti Gold |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 164.5 x 76.1 x 8.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2408 pixels | 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769V Helio G70 (12 nm) - Version 1 |
| Operating System | Android 11 | HIOS 7.6 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 256GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) - Version 1 |
| GPU | Mali-G52 2EEMC2 - Version 1 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.6 | (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) -- VGA | f/2.0 |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | 26mm (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLan | |
| Bluetooth | |
| USB | |
Tecno Spark 8P Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 490 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 340 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 60 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 60 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 540 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar