Tecno Spark 9 Features and Specifications
Tecno Spark 9 comes with a
6.6 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Tecno Spark 9 sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Tecno added to Tecno Spark 9 with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 13 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio G37 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Tecno Spark 9 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Spark 9 |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2022 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 August 15 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Infinity Black | Sky Mirror |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 164.6 x 76 x 9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6765V/CB Helio G37 (12 nm) |
| Operating System | Android 12 | HIOS 8.6 |
| RAM & Storage | 64GB 3GB RAM 64GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/1.9 | 27mm (wide) | AF |
| Selfie Camera | 8 MP | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | |
| Bluetooth | |
| USB | microUSB 2.0 | OTG |
Tecno Spark 9 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 490 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 340 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 60 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 60 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 540 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar