Tecno Spark 9T Features and Specifications
Tecno Spark 9T comes with a
6.6 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Tecno Spark 9T sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Tecno added to Tecno Spark 9T with 13 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 13 MP
RAM 4GB GB
Chipset Mediatek Helio G37 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Tecno Spark 9T and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Spark 9T |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2022 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 July |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Quantum Black | Burano Blue | Particle Silver | Vitality Green |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 164.3 x 75.6 x 8.7 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6765V/CB Helio G37 (12 nm) |
| Operating System | Android 12 | HIOS 8.6 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/1.9 | 27mm (wide) | AF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) -- QVGA | f/2.0 |
| Selfie Camera | 32 MP | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Tecno Spark 9T Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 860 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 740 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 90 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 80 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 800 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar