vivo iQOO 11 Pro Features and Specifications
vivo iQOO 11 Pro comes with a
6.78 inch Display,
with 1440x3200 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
vivo iQOO 11 Pro sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Vivo added to vivo iQOO 11 Pro with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) GB
Battery 4700 mAh
OS Android 13
Latest offers for vivo iQOO 11 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo iQOO 11 Pro |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2022 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 December 21 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Green | White (BMW M branding) |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 164.8 x 75.3 x 8.9 mm or 9.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | LTPO4 AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1440 x 3200 pixels | 20:9 ratio (~518 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 1800 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | Funtouch 13 () | OriginOS 3 (China) |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | ultrasonic) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | 1/1.49" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 13 MP | f/2.5 | 50mm (telephoto) | PDAF | optical zoom -- 50 MP | f/2.3 | 15mm | 150Ë (ultrawide) | 1/2.76" | 0.64µm | AF |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | (wide) |
| Video Recording | 8K@30fps | 4K@24/30/60fps | 1080p@30/60/120/240fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 200W wired | PD3.0 | 100% in 10 min | 50W wireless | 10W reverse wireless |
| Battery Capacity | 4700 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo iQOO 11 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2660 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3590 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 270 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 330 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 350 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 4150 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar