vivo iQOO 12 Pro Features and Specifications
vivo iQOO 12 Pro comes with a
6.78 inch Display,
with 1440x3200 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
vivo iQOO 12 Pro sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Vivo added to vivo iQOO 12 Pro with 64 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 64 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) GB
Battery 5100 mAh
OS Android 14
Latest offers for vivo iQOO 12 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo iQOO 12 Pro |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2023 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 November 14 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Red | White (BMW M branding) |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 164.6 x 75.4 x 8.6 mm or 8.8 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1440 x 3200 pixels | 20:9 ratio (~518 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 1600 nits (high) | 3000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | Funtouch 14 () | OriginOS 4 (China) |
| RAM & Storage | 256GB 16GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | ultrasonic) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.7 | 23mm (wide) | 1/1.3" | 1.2µm | ulti-directional PDAF | OIS -- 64 MP | f/2.6 | 70mm (periscope telephoto) | 1/2.0" | PDAF | OIS | 3x optical zoom -- 50 MP | f/2.0 | 15mm | 119Ë (ultrawide) | AF |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | (wide) |
| Video Recording | 8K@30fps | 4K@24/30/60fps | 1080p@30/60/120/240fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 120W wired | 50W wireless | 10W reverse wireless |
| Battery Capacity | 5100 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 | tri-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive | aptX Lossless |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo iQOO 12 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2710 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2990 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 230 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 360 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 360 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2890 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar