vivo iQOO 9 SE Features and Specifications
vivo iQOO 9 SE comes with a
6.62 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo iQOO 9 SE sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Vivo added to vivo iQOO 9 SE with 48 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.62 inch
Main Camera 48 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 888 5G (5 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 12
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo iQOO 9 SE |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2022 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 March 02 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Space Fusion | Sunset Sierra |
| Screen Size | 6.62 inch |
| Dimensions | 163.2 x 76.4 x 8.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~398 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1200 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Panda Glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Operating System | Android 12 | Funtouch 12 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | 25mm (wide) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF | OIS -- 13 MP | f/2.2 | 16mm | 120Ë (ultrawide) | 1/3.1" | 1.12µm | AF -- |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 | (wide) | 1/3.0" | 1.0µm |
| Video Recording | 4K@24/30/60fps | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | 50% in 14 min | 100% in 39 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo iQOO 9 SE Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2140 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2170 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 150 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 220 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 180 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1780 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar