vivo iQOO Pad6 Pro Features and Specifications
vivo iQOO Pad6 Pro comes with a
13.2 inch Display,
with 2512x3840 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
vivo iQOO Pad6 Pro sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Vivo added to vivo iQOO Pad6 Pro with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 13.2 inch
Main Camera 13 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) GB
Battery 13000 mAh
OS Android 16
Latest offers for vivo iQOO Pad6 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo iQOO Pad6 Pro |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2026 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2026 May 20 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Green | Gray | Silver |
| Screen Size | 13.2 inch |
| Dimensions | 297 x 199.8 x 6.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD | 1B colors | HDR |
| Screen Resolution | 2512 x 3840 pixels | 3:2 ratio (~348 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 1200 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Operating System | Android 16 | OriginOS 6 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Accelerometer | gyro | proximity (accessories only) |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP |
| Selfie Camera | 8 MP |
| Video Recording | 4K | 1080p |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (8 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | PD | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | 13000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | |
| Networks | No cellular connectivity |
| Network Speed | |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 dual-band |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.2 | OTG | magnetic connector |
vivo iQOO Pad6 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2500 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2220 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 180 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 300 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 240 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2400 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar