vivo iQOO Z11 Turbo Features and Specifications
vivo iQOO Z11 Turbo comes with a
6.59 inch Display,
with 1260x2750 pixels of resolution and 144Hz4320Hz refresh rate.
vivo iQOO Z11 Turbo sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Vivo added to vivo iQOO Z11 Turbo with 200 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.59 inch
Main Camera 200 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) GB
Battery 7600 mAh
OS Android 16
Latest offers for vivo iQOO Z11 Turbo and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo iQOO Z11 Turbo |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2026 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2026 January 15 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | White | Black | Blue | Pink |
| Screen Size | 6.59 inch |
| Dimensions | 157.6 x 74.4 x 7.9 mm or 8.1 mm |
| IP Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR |
| Screen Resolution | 1260 x 2750 pixels | 19.5:9 ratio (~466 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz4320Hz |
| Nits | 5500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| Operating System | Android 16 | OriginOS 6 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | ultrasonic) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 200 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.56" | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | (ultrawide) | 1/4.0" |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 4K | 1080p | gyro-EIS | OIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 100W wired | Reverse wired |
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 7600 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 | dual-band |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive | aptX Lossless | LHDC 5.0 |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo iQOO Z11 Turbo Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1610 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1630 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 110 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 140 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1340 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar