vivo iQOO Z6 Pro Features and Specifications
vivo iQOO Z6 Pro comes with a
6.44 inch Display,
with 1080x2404 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
vivo iQOO Z6 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Vivo added to vivo iQOO Z6 Pro with 64 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.44 inch
Main Camera 64 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 778G 5G (6 nm) GB
Battery 4700 mAh
OS Android 12
Latest offers for vivo iQOO Z6 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo iQOO Z6 Pro |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2022 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 May 03 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Phantom Dusk | Legion Sky |
| Screen Size | 6.44 inch |
| Dimensions | 159.7 x 73.6 x 8.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2404 pixels | 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Panda Glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| Operating System | Android 12 | Funtouch 12 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 642L |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 117Ë (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | 1-50% in 18 min |
| Battery Capacity | 4700 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo iQOO Z6 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1000 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1100 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 90 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1290 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar