vivo iQOO Z8x Features and Specifications
vivo iQOO Z8x comes with a
6.64 inch Display,
with 1080x2388 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo iQOO Z8x sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Vivo added to vivo iQOO Z8x with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.64 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) GB
Battery 6000 mAh
OS Android 13
Latest offers for vivo iQOO Z8x and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo iQOO Z8x |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2023 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 September |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue | Silver |
| Screen Size | 6.64 inch |
| Dimensions | 164.6 x 75.8 x 9.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2388 pixels (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | OriginOS 3 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 44W wired |
| Battery Capacity | 6000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo iQOO Z8x Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 690 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 760 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 100 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 90 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 890 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar