vivo S12 Pro Features and Specifications
vivo S12 Pro comes with a
6.56 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
vivo S12 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Vivo added to vivo S12 Pro with 108 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.56 inch
Main Camera 108 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 1200 (6 nm) GB
Battery 4300 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo S12 Pro |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2021 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 December 30 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue | Yellow |
| Screen Size | 6.56 inch |
| Dimensions | 159.5 x 73.3 x 7.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6893 Dimensity 1200 (6 nm) |
| Operating System | Android 11 | OriginOS Ocean |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.9 | 26mm (wide) | 1/1.52" | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë | 16mm (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.0 | (wide) | AF -- 8 MP | f/2.3 | 105Ë (ultrawide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 44W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4300 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C | OTG |
vivo S12 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2620 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2650 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 180 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 270 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 210 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2180 QAR (Approximate Price) |











Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar