vivo S15 Pro Features and Specifications
vivo S15 Pro comes with a
6.56 inch Display,
with 1080x2376 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo S15 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Vivo added to vivo S15 Pro with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.56 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 8100 (5 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 12
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo S15 Pro |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2022 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 May 27 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Blue | Black |
| Screen Size | 6.56 inch |
| Dimensions | 158.9 x 73.5 x 8.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2376 pixels (~398 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 8100 (5 nm) |
| Operating System | Android 12 | OriginOS Ocean |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (4x2.85 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 24mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 12 MP | f/2.2 | 16mm | 116Ë (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.5 | (wide) | AF |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with dual speakers (closed type) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 80W wired | 70% in 18 min |
| Battery Capacity | 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo S15 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2570 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2600 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 180 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 270 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 210 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2130 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar