vivo S16 Pro Features and Specifications
vivo S16 Pro comes with a
6.78 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo S16 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Vivo added to vivo S16 Pro with 50 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 8200 (4 nm) GB
Battery 4600 mAh
OS Android 13
Latest offers for vivo S16 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo S16 Pro |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2022 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 December 30 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Mint |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 164.1 x 74.8 x 7.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 8200 (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | OriginOS 3 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.5 | (wide) | AF |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes (unconfirmed stereo speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | 50% in 19 min |
| Battery Capacity | 4600 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo S16 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2520 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2550 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 180 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 260 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 210 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2090 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar